FB Dadadesign.pl Cacani.eu Youtube

Przewodnik Tunezja
TUNEZJA

Wydawnictwo  - Pascal Sp. z o.o.
Przetłumaczono z Tunisia, 3rd edition, 2004
Lonely Planet Publications Pty Ltd

wydanie Polskie: 2005r.Tak, nie ma co ukrywać nie jest to najnowszy przewodnik. Choć kiedy go kupowaliśmy był nowością wydawniczą. Czemu więc go prezentujemy? Ponieważ mimo upływu lat nie stracił on wiele ze swojej aktualności. Pewnie ceny zamieszczone w nim uległy zmianie ale też bez przesady. Tak dla przykładu. Bilet na pociąg między Sousse a Tunisem nie kosztuje 6TD tylko 8TD. Trzeba więc brać delikatną poprawkę. Natomiast to za co doceniamy przewodnik jest niezmienne.

Mapy - w przewodniku wszystkie ważniejsze i warte zobaczenia miasta maja mapy. A te są bardzo fajnie oznaczone. Mamy pokazane miejsca dworców i taksówek lub kierunek w którym należy się udać jeśli znajdują się one poza ścisłym centrum. Najważniejsze zabytki są dobrze oznaczone i opisane w tekście. Ścisłe centra "medyny" są pokazane w zbliżeniu co ułatwia znacznie poruszanie się pomiędzy wąskimi uliczkami starych miast.


Transport
-  jeśli chce się samemu zwiedzać kraj należy wiedzieć skąd i dokąd można pojechać. Tutaj w przewodniu na końcu opisów danego miasta mamy dział "Komunikacja" gdzie podane są rożne przykłady połączeń miedzy danymi miastami różnymi środkami transportu i o ile ceny uległy w między czasie zmianie to i tak na podstawie tych opisów można swobodnie zaplanować podróż po kraju. Oczywiście najlepiej i tak zasięgnąć wiedzy w biurze informacji turystycznej. Ale i te punkty są zaznaczone na mapach w przewodniku.

Jeśli chodzi o miejsca polecane gdzie można dobrze zjeść... no niestety tutaj ząb czasu i rewolucji odcisnął swoje piętno, ale nadal można nie które miejsca odnaleźć jak np. miłą kawiarenkę na medynie Sousse obok bramy Bab El-Finga. Właściciel na miejscu przyrządzi sok z pomarańczy czy kawę po turecku po 1TD. Jeśli natomiast będziecie chcieli zostać w medynie na dłużej może oferować nocleg. Ale tu ostrzegamy trzeba się ostro targować.

Przewodnik ten stał się w pewnym sensie wyznacznikiem do którego się odnosimy szukając przewodników do innych miejsc. Mały z doskonale oznaczonymi informacjami na mapach, bez zbędnych zdjęć i tuzina informacji które podczas podróży są kompletnie nie przydatne natomiast ładnie wyglądają i zajmują niepotrzebnie miejsce. Jeśli chcecie zwiedzić kraj i podróżować przez Tunezję samemu to jest to do tego świetne narzędzie, tekst i mapa czyli to co jest najbardziej potrzebne.